Nowa ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich

2018-12-07 15:33:16

29 listopada 2018 roku w życie weszła ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Nowe prawo daje możliwość uzyskania osobowości prawnej, prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji. Ustawa wprowadza zastrzeżenia, że w danej wsi będzie mogło istnieć tylko jedno koło gospodyń wiejskich. A te obecnie istniejące mają czas zaledwie do końca grudnia na rejestrację w ARiMR.

Wśród zadań jakie ustawodawca nałożył na koła gospodyń wiejskich jest m.in.:

• prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
  • rozwijanie obszarów wiejskich oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet;
  • działanie na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • rozwijanie kultury ludowej, zwłaszcza lokalnej i regionalnej;
  • reprezentowanie środowiska kobiet wiejskich przed administracją.

Żeby koło mogło uzyskać osobowość prawną i mogło korzystać w pełni z praw określonych w nowej ustawie, musi najpierw zostać wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W praktyce wniosek o wpis do KR GKW przedstawicielki koła muszą złożyć do biura powiatowego ARiMR. Koło może założyć minimum 10 osób. W ARiMR będą musiały do wniosku o rejestrację dołączyć uchwalony statut KGW lub oświadczenie, że koło będzie działać w oparciu o tzw. wzorcowy statut, który został określony w ustawie.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o KGW, w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy KGW może otrzymać z budżetu państwa pomoc finansową przeznaczoną na realizację zadań a pomoc finansowa, jest przyznawana w drodze decyzji Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wniosek złożony przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości – pomoc ta wynosi:

• 3 000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma nie więcej niż 30 członków,
  • 4 000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma od 31 do 75 członków,
  • 5 000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma ponad 75 członków,

Jednocześnie informujemy, że w 2018 roku wniosek o przyznanie pomocy może być złożony nie później niż do dnia 27 grudnia. Za datę złożenia wniosku o przyznanie pomocy uważa się datę wpływu tego wniosku do Agencji.

Więcej informacji można uzyskać w:

Biurze Powiatu Stargardzkiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ul. Bogusława IV 10, 73-110 Stargard

tel. 91 397 07 74 oraz na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

Grudzień 2018